Menadżer Haseł
Dodane dnia 2017-06-25
o godzinie 22:01:22

Jeszcze paręnaście lat temu w internecie istniała garstka stron, która umożliwiała rejestrację, a też nie każda z nich nas interesowała. Czasy jednak się zmieniły - aktualnie większość osób posiada konta na mediach społecznościowych, portalach tematycznych oraz usługach sieciowych. Sprawia to, że niektórzy mają takich kont nawet kilkadziesiąt. Niemal wszyscy użytkownicy wykorzystują jednak maksymalnie trzy słowa lub ciągi liczb jako klucz ich identyfikujący, który niekiedy jest nieco urozmaicany, najczęściej z powodów odgórnych(minimalna długość hasła, wymagane wykorzystanie małych i dużych liter, a także cyfr i znaków). W dalszym ciągu najpopularniejszymi hasłami w Polsce są hasła 123456 oraz qwerty, dlatego weźmy te drugie jako przykład. Z tego hasła mogą powstać kolejne, wykorzystujące "qwerty" jako bazę do ich budowania.




Przykładami takimi może być:


- Qwerty
- Qwerty123#
- qwerty123



W ten sposób bardzo możliwe jest włamanie się na sporą ilość kont, nawet wykorzystując metodę brute force ze słownikiem najbardziej wykorzystywanych haseł.

Dlatego, w trosce o nasze bezpieczeństwo, często narzuca się stosowanie haseł, które składają się z różnej wielkości liter, cyfr oraz znaków. Największym problemem jest niestety trudność ich zapamiętania. I tutaj z pomocą przychodzą menadżery haseł, które umożliwiają zapisywanie haseł i loginów do podanych przez nas stron. Przedstawiana tu aplikacja służy właśnie w takim celu.

Aplikacja umożliwia:

- Logowanie za pomocą loginu i hasła do aplikacji
- Dodawanie stron wraz z loginami i hasłami
- Generowanie haseł
- Ukrywanie haseł
- Zapisywanie haseł do pliku
- Ustalanie pozycji stron na liście


Przy rozpoczęciu pracy z aplikacją wyświetla się formularz logowania do programu. Nie implementowałem korzystania z żadnych baz oraz wczytywania loginu i haseł z pliku - istnieje tu brudny hardcode(udostępniam kod, także jak ktoś zechce, to może się pobawić)




Dodawanie wyników do listy odbywa się poprzez podanie nazwy lub linku do strony, wpisaniu loginu i hasła oraz zatwierdzeniu. W ten sposób sformatowany tekst trafia na listę.

Generowanie haseł polega na wybraniu dwunastu losowych znaków ze Stringa, który zawiera litery, cyfry i znaki.


Największą wadą aplikacji jest jednak to, że hasła są trzymane w pliku o formacie XML, który nie jest zaszyfrowany kluczem, co umożliwia odczytanie informacji z pliku, także każdy kto ma dostęp do dysku na którym plik ten się znajduje, może te hasła odczytać. Osobiście uważam, że i tak jest to bezpieczniejsze niż trzymanie takich informacji na jednej stronie internetowej.

Tak prezentuje się główne okno aplikacji:






Aplikacja możliwa do pobrania TUTAJ